Tumba Balkong & Altaninglasning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 511 888 | 481 561 | 757 786 | 409 039 | 334 006 | 203 332 |
| Summa anläggningstillgångar | 423 000 | 445 500 | 445 500 | 475 781 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 934 888 | 927 061 | 1 203 286 | 884 820 | 334 006 | 203 332 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 179 384 | 79 910 | 126 919 | −85 083 | 73 165 | 171 324 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 602 384 | 525 410 | 640 419 | 458 698 | 73 165 | 171 324 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −17 064 | 69 146 | 161 216 | −96 693 | −165 281 | −228 833 |
| Summa eget kapital | 332 504 | 401 651 | 562 867 | 426 122 | 260 841 | 32 008 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 552 959 | 944 847 | 416 619 | 658 979 | 355 767 | 302 359 |
| Rörelseresultat | −9 631 | 93 543 | 272 449 | −97 402 | −235 871 | −228 849 |
| Resultat före skatt | −17 064 | 89 022 | 204 152 | −96 693 | −165 281 | −228 833 |
| Årets resultat | −17 064 | 69 146 | 161 216 | −96 693 | −165 281 | −228 833 |
| Personalkostnader | 486 383 | 208 066 | 6 141 | 178 307 | 4 870 | 3 395 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tumba Balkong & Altaninglasning AB
Översikt
Tumba Balkong & Altaninglasning AB (org.nr 556560-0110) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Norsborg. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 302 359 kr, vilket är 15,0 % mindre än året innan (355 767 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 27,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 228 833 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 658 979 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 203 332 kr och det egna kapitalet 32 008 kr (soliditet 15,7 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.