RMK Respons Marketing Konsult ABAktiv

556558-8463AktiebolagRegistrerat 1998ÄLTA

Finansiell översikt

7 406 000 kr+66,8%
Omsättning 2025
+5,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning6 087 0005 103 0006 891 0004 439 0007 406 000
Årets resultat439 09893 624375 07328 049296 972
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar5 080 1084 831 2305 109 0004 941 0004 893 000
Summa skulder3 050 2952 707 7932 610 4902 489 4412 144 469
Summa eget kapital2 029 8132 123 4372 498 5102 451 5592 748 531
Anställda22222

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: RMK Respons Marketing Konsult AB

Översikt

RMK Respons Marketing Konsult AB (org.nr 556558-8463) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Älta. Bransch enligt SCB: partihandel med VVS-varor (SNI 46842).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 406 000 kr, vilket är 66,8 % mer än året innan (4 439 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 296 972 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 703 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 893 000 kr och det egna kapitalet 2 748 531 kr (soliditet 56,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.