J.C.L Målerie & städ ABAktiv

556558-5592AktiebolagRegistrerat 1998FARSTA

Finansiell översikt

1 101 887 kr−19,6%
Omsättning 2025
−5,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar80 149205 46078 510
Summa anläggningstillgångar606 000644 000682 000
Summa tillgångar686 149849 460760 510
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder121 352193 167175 340
Långfristiga skulder———
Summa skulder121 352224 076175 340
Aktiekapital100 000100 000100 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)2 79360 587−40 214
Summa eget kapital564 797625 384585 170
Resultaträkning
Nettoomsättning1 243 8611 370 9531 101 887
Rörelseresultat4 321110 072−58 720
EBITDA20 321126 072−42 720
Resultat före skatt4 65979 689−28 967
Årets resultat2 79360 587−40 214
Personalkostnader643 058711 096574 964
Avskrivningar16 00016 00016 000
Övriga nyckeltal
Anställda111
Föreslagen utdelning—00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: J.C.L Målerie & städ AB

Översikt

J.C.L Målerie & städ AB (org.nr 556558-5592) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 101 887 kr, vilket är 19,6 % mindre än året innan (1 370 953 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 40 214 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 101 887 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 760 510 kr och det egna kapitalet 585 170 kr (soliditet 76,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag