Indicate Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 158 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 401 681 | 346 374 | 498 808 | 486 021 | 510 476 | 434 137 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 234 171 | 501 543 | 759 662 | 1 097 295 |
| Summa tillgångar | 401 681 | 346 374 | 732 979 | 987 564 | 1 270 138 | 1 531 432 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 77 396 | 48 978 | 424 060 | 687 945 | 954 934 | 1 273 048 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 77 396 | 48 978 | 424 060 | 687 945 | 954 934 | 1 273 048 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 125 485 | 153 111 | 198 523 | 190 700 | 214 585 | 158 180 |
| Summa eget kapital | 324 285 | 297 396 | 308 919 | 299 619 | 315 204 | 258 384 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 163 657 | 194 344 | 252 949 | 239 000 | 267 000 | 199 000 |
| Rörelseresultat | 159 812 | 193 394 | 249 399 | 238 650 | 266 650 | 198 650 |
| Resultat före skatt | 159 650 | 192 950 | 250 029 | 240 176 | 270 258 | 199 218 |
| Årets resultat | 125 485 | 153 111 | 198 523 | 190 700 | 214 585 | 158 180 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 187 000 | 200 000 | 199 000 | 215 000 | 158 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Indicate Consulting AB
Översikt
Indicate Consulting AB (org.nr 556557-2012) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 199 000 kr, vilket är 25,5 % mindre än året innan (267 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 158 180 kr (79,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 531 432 kr och det egna kapitalet 258 384 kr (soliditet 16,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 158 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.