Östins Järnhandel AktiebolagAktiv

556555-8839AktiebolagRegistrerat 1998FRÄNSTA

Finansiell översikt

4 389 059 kr+7,1%
Omsättning 2025
+4,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
02 mn4 mn6 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn20182019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
20230 kr
202014 266 kr
2019200 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning3 569 3503 385 7433 442 4374 098 4824 389 059
Årets resultat44 11770 422−503 360363 677178 159
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 881 9561 964 7441 498 9491 496 8751 900 721
Summa skulder947 649960 015997 580631 829857 516
Summa eget kapital934 3071 004 729501 369865 0461 043 205
Anställda———22
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i FRÄNSTA

Sammanfattning: Östins Järnhandel Aktiebolag

Översikt

Östins Järnhandel Aktiebolag (org.nr 556555-8839) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Fränsta.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 389 059 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (4 098 482 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 178 159 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 194 530 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 900 721 kr och det egna kapitalet 1 043 205 kr (soliditet 54,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.