Brinkwall Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 75 924 | 62 874 | 48 449 | 71 027 | 63 047 | 65 324 | 74 524 | 191 183 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 75 924 | 62 874 | 48 449 | 71 027 | 63 047 | 65 324 | 74 524 | 191 183 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 12 074 | 12 074 | 5 307 | 21 136 | 12 811 | 12 811 | 25 362 | 5 040 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 12 074 | 12 074 | 5 307 | 21 136 | 12 811 | 12 811 | 25 362 | 5 040 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −21 524 | −13 050 | −7 658 | 6 750 | −4 655 | 2 277 | −3 351 | 136 981 |
| Summa eget kapital | 63 850 | 50 800 | 43 142 | 49 891 | 50 236 | 52 513 | 49 162 | 186 143 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | −1 | 0 | — | 19 000 | 10 000 | 9 000 | 14 000 | 105 000 |
| Rörelseresultat | −21 524 | −13 050 | −7 658 | 6 750 | −4 791 | 1 901 | −3 601 | 137 480 |
| Resultat före skatt | −21 524 | −13 050 | −7 658 | 6 750 | −4 655 | 2 277 | −3 351 | 137 704 |
| Årets resultat | −21 524 | −13 050 | −7 658 | 6 750 | −4 655 | 2 277 | −3 351 | 136 981 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | 468 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Brinkwall Entreprenad AB
Översikt
Brinkwall Entreprenad AB (org.nr 556552-5762) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Enskede. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 105 000 kr, vilket är 650 % mer än året innan (14 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 136 981 kr (130 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 191 183 kr och det egna kapitalet 186 143 kr (soliditet 97,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.