Möttviks Trading & Construction Co ABAktiv

556551-6944AktiebolagRegistrerat 1998VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

162 000 kr−37,7%
Omsättning 2025
−21,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2018–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2022

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2022100 000 kr
2021187 000 kr
2020184 000 kr
2019177 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning518 000402 000418 000260 000162 000
Årets resultat85 34925 16314 7178 01818 181
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar729 937473 472374 580306 595275 172
Summa skulder319 319224 691211 082135 07985 475
Summa eget kapital410 618248 781163 498171 516189 697
Anställda11111
Föreslagen utdelning187 000100 000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Möttviks Trading & Construction Co AB

Översikt

Möttviks Trading & Construction Co AB (org.nr 556551-6944) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 162 000 kr, vilket är 37,7 % mindre än året innan (260 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 21,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 18 181 kr (11,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 162 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 275 172 kr och det egna kapitalet 189 697 kr (soliditet 68,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.