Hamra Konferens och Vildmarkscenter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 564 895 | 1 511 720 | 1 276 252 | 1 837 161 | 1 508 353 |
| Summa anläggningstillgångar | 357 005 | 1 200 091 | 1 099 183 | 1 425 437 | 1 063 520 |
| Summa tillgångar | 1 921 900 | 2 711 811 | 2 375 435 | 3 262 598 | 2 571 873 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 510 876 | 873 382 | 606 510 | 653 309 | 576 460 |
| Långfristiga skulder | 231 199 | 533 309 | 700 043 | 1 040 266 | 858 345 |
| Summa skulder | 742 075 | 1 562 606 | 1 306 553 | 1 820 074 | 1 434 805 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 078 098 | 369 380 | −80 323 | 373 642 | −305 455 |
| Summa eget kapital | 1 179 825 | 1 149 205 | 1 068 882 | 1 442 524 | 1 137 068 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 849 000 | 3 421 000 | 1 986 000 | 5 228 000 | 2 636 000 |
| Rörelseresultat | 1 108 246 | 666 093 | −169 054 | 675 278 | −350 579 |
| EBITDA | 1 284 371 | 875 654 | 92 075 | 833 078 | −108 182 |
| Resultat före skatt | 1 090 536 | 465 734 | −80 488 | 451 816 | −305 028 |
| Årets resultat | 1 078 098 | 369 380 | −80 323 | 373 642 | −305 455 |
| Personalkostnader | 969 040 | 490 531 | 330 382 | 498 951 | 253 035 |
| Avskrivningar | 176 125 | 209 561 | 261 129 | 157 800 | 242 397 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hamra Konferens och Vildmarkscenter AB
Översikt
Hamra Konferens och Vildmarkscenter AB (org.nr 556549-3359) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Hamra.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 636 000 kr, vilket är 49,6 % mindre än året innan (5 228 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,0 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 305 455 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 636 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 571 873 kr och det egna kapitalet 1 137 068 kr (soliditet 44,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.