Evenemangbolaget i Stallarholmen AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 711 839 | 585 468 | 778 702 | 1 311 934 | 1 587 299 | 2 800 978 | 3 055 472 |
| Summa anläggningstillgångar | 412 224 | 561 484 | 569 776 | 279 046 | 255 618 | 484 287 | 680 831 |
| Summa tillgångar | 1 124 063 | 1 146 952 | 1 348 478 | 1 590 980 | 1 842 917 | 3 285 265 | 3 736 303 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 788 662 | 903 019 | 875 064 | 1 135 262 | 1 236 486 | 1 681 621 | 2 242 953 |
| Långfristiga skulder | 60 843 | 0 | 219 607 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 884 505 | 903 019 | 1 094 671 | 1 135 262 | 1 236 486 | 1 851 621 | 2 412 953 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 38 763 | 4 375 | 9 874 | 201 911 | 150 713 | 827 212 | 889 706 |
| Summa eget kapital | 239 558 | 243 933 | 253 807 | 455 718 | 606 431 | 1 433 644 | 1 323 350 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 7 556 000 | 4 718 000 | 6 651 000 | 8 765 000 | 8 411 000 | 10 700 000 | 11 976 000 |
| Rörelseresultat | 549 360 | −15 083 | 23 406 | 496 129 | 304 694 | 1 335 797 | 1 234 738 |
| EBITDA | 593 009 | 28 794 | 78 301 | 554 679 | 366 956 | 1 433 169 | 1 404 727 |
| Resultat före skatt | 61 464 | 8 000 | 17 490 | 273 116 | 203 640 | 1 050 577 | 1 125 077 |
| Årets resultat | 38 763 | 4 375 | 9 874 | 201 911 | 150 713 | 827 212 | 889 706 |
| Personalkostnader | 2 800 155 | 2 287 391 | 2 871 334 | 3 503 645 | 3 337 868 | 4 004 278 | 4 610 006 |
| Avskrivningar | 43 649 | 43 877 | 54 895 | 58 550 | 62 262 | 97 372 | 169 989 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 6 | 5 | 8 | 7 | 7 | 7 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 1 000 000 | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Evenemangbolaget i Stallarholmen Aktiebolag
Översikt
Evenemangbolaget i Stallarholmen Aktiebolag (org.nr 556548-2824) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 11 976 000 kr, vilket är 11,9 % mer än året innan (10 700 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 889 706 kr (7,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 9 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 330 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 736 303 kr och det egna kapitalet 1 323 350 kr (soliditet 35,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.