Bottega i Stockholm AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 641 425 | 606 840 | 607 018 | 430 745 | 419 417 | 474 070 |
| Summa anläggningstillgångar | 330 000 | 330 000 | 330 000 | 330 000 | 330 000 | 330 000 |
| Summa tillgångar | 971 425 | 936 840 | 937 018 | 760 745 | 749 417 | 804 070 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 362 546 | 317 316 | 298 805 | 211 276 | 183 257 | 145 494 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 362 546 | 317 316 | 298 805 | 211 276 | 183 257 | 145 494 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −94 507 | 10 644 | 18 690 | −88 745 | 16 690 | 92 417 |
| Summa eget kapital | 608 879 | 619 524 | 638 213 | 549 469 | 566 160 | 658 576 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 692 301 | 723 080 | 727 964 | 642 611 | 585 699 | 525 285 |
| Rörelseresultat | −94 507 | 10 644 | 18 709 | −88 797 | 16 636 | 92 364 |
| Resultat före skatt | −94 507 | 10 644 | 18 690 | −88 745 | 16 690 | 92 417 |
| Årets resultat | −94 507 | 10 644 | 18 690 | −88 745 | 16 690 | 92 417 |
| Personalkostnader | 631 093 | 574 139 | 646 199 | 594 306 | 528 592 | 374 875 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | — | 50 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bottega i Stockholm Aktiebolag
Översikt
Bottega i Stockholm Aktiebolag (org.nr 556548-1982) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 525 285 kr, vilket är 10,3 % mindre än året innan (585 699 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 92 417 kr (17,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 525 285 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 804 070 kr och det egna kapitalet 658 576 kr (soliditet 81,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 50 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.