P. Olander Medica ABAktiv

556547-6198AktiebolagRegistrerat 1997SPARSÖR

Finansiell översikt

92 108 000 kr+15,2%
Omsättning 2025
+1,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
025 mn50 mn75 mn100 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 mn100 mn2022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar25 678 29533 834 17725 852 25723 013 352
Summa anläggningstillgångar47 787 71055 451 27664 798 29166 936 603
Summa tillgångar73 466 00589 285 45390 650 54889 949 955
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder20 898 92530 451 02963 746 95222 982 433
Långfristiga skulder27 399 89130 358 00225 947 68342 233 068
Summa skulder51 293 81665 241 16489 694 63465 215 500
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)2 211 1261 872 100−29 588 37523 778 541
Summa eget kapital22 172 18924 044 289955 91424 734 455
Resultaträkning
Nettoomsättning89 432 00077 154 00079 922 00092 108 000
Rörelseresultat7 342 2907 530 663−22 359 73116 145 061
EBITDA8 941 3068 983 910−20 447 99518 029 066
Resultat före skatt2 813 5282 404 686−29 594 58823 771 128
Årets resultat2 211 1261 872 100−29 588 37523 778 541
Personalkostnader10 971 00912 661 96115 387 75015 779 030
Avskrivningar1 599 0161 453 2471 911 7361 884 005
Övriga nyckeltal
Anställda13131312
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: P. Olander Medica AB

Översikt

P. Olander Medica AB (org.nr 556547-6198) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Sparsör. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 92 108 000 kr, vilket är 15,2 % mer än året innan (79 922 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 23 778 541 kr (25,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12 (året innan: 13). Nettoomsättningen per anställd var 7 675 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 89 949 955 kr och det egna kapitalet 24 734 455 kr (soliditet 27,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.