Falu Tennisklubb Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 8 103 324 | 4 648 286 | 5 544 255 | 4 308 692 | 4 489 597 | 5 485 893 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 136 497 | 30 092 964 | 29 840 168 | 31 448 814 | 33 369 487 | 33 855 234 |
| Summa tillgångar | 33 239 821 | 34 741 250 | 35 384 423 | 35 757 506 | 37 859 084 | 39 341 126 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 4 252 380 | 5 541 182 | 6 232 568 | 6 234 442 | 6 657 809 | 7 280 348 |
| Långfristiga skulder | 23 190 000 | 22 681 250 | 21 891 250 | 21 101 250 | 20 311 250 | 19 542 500 |
| Summa skulder | 29 466 506 | 30 396 558 | 30 494 944 | 29 861 818 | 29 626 185 | 29 727 974 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 678 243 | 571 377 | 544 787 | 1 006 209 | 2 337 211 | 1 380 253 |
| Summa eget kapital | 3 773 315 | 4 344 692 | 4 889 479 | 5 895 688 | 8 232 899 | 9 613 152 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 6 559 000 | 6 613 000 | 6 865 000 | 7 233 000 | 7 743 000 | 7 815 000 |
| Rörelseresultat | 1 525 428 | 596 539 | 1 569 973 | 1 384 461 | 1 880 527 | 2 369 860 |
| EBITDA | 2 684 454 | 1 755 565 | 2 727 136 | 2 535 174 | 3 024 854 | 3 551 671 |
| Resultat före skatt | 822 344 | 670 320 | 719 122 | 1 139 322 | 2 574 726 | 1 695 836 |
| Årets resultat | 678 243 | 571 377 | 544 787 | 1 006 209 | 2 337 211 | 1 380 253 |
| Personalkostnader | 459 552 | 647 083 | 822 216 | 867 399 | 863 557 | 853 949 |
| Avskrivningar | 1 159 026 | 1 159 026 | 1 157 163 | 1 150 713 | 1 144 327 | 1 181 811 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Carl Birgers Fastighets Aktiebolag
- Fjällbiten Gunilla Berglund Aktiebolag
- GHG Bostäder Aktiebolag
- Fastighetsbolaget Skräddarberget Aktiebolag
- Odd Fellow i Falun Fastighetsaktiebolag
- Ingarvets Fastigheter AB
- Host Grand i Falun AB
- Dalafast Villavägen AB
- HJ Fastighet i Falun AB
- Kulturmagasinet i Falun Fastighets AB
Sammanfattning: Falu Tennisklubb Fastighets AB
Översikt
Falu Tennisklubb Fastighets AB (org.nr 556547-6180) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 815 000 kr, vilket är 0,9 % mer än året innan (7 743 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 380 253 kr (17,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 3 907 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 39 341 126 kr och det egna kapitalet 9 613 152 kr (soliditet 24,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 9 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.