Evince Cosmetics ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 295 501 | 1 079 703 | 1 190 362 | 1 632 669 | 897 348 |
| Summa anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 295 601 | 1 079 803 | 1 190 462 | 1 632 669 | 897 348 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 361 770 | 250 990 | 362 905 | 760 256 | 326 404 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 361 770 | 250 990 | 362 905 | 760 256 | 326 404 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 419 706 | −105 018 | −1 257 | 44 856 | −301 469 |
| Summa eget kapital | 933 831 | 828 813 | 827 557 | 872 413 | 570 944 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 059 552 | 1 235 506 | 1 332 425 | 1 631 670 | 1 059 624 |
| Rörelseresultat | 419 336 | −101 981 | −3 243 | 34 106 | −301 543 |
| Resultat före skatt | 419 706 | −105 018 | −1 257 | 44 856 | −301 469 |
| Årets resultat | 419 706 | −105 018 | −1 257 | 44 856 | −301 469 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Evince Cosmetics AB
Översikt
Evince Cosmetics AB (org.nr 556545-8493) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Höllviken. Bransch enligt SCB: provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon (SNI 46189).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 059 624 kr, vilket är 35,1 % mindre än året innan (1 631 670 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 301 469 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 897 348 kr och det egna kapitalet 570 944 kr (soliditet 63,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.