Salong Balsam i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 331 651 | 343 473 | 326 765 | 281 306 | 337 963 | 272 871 | 208 508 | 328 535 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 331 651 | 343 473 | 326 765 | 281 306 | 337 963 | 272 871 | 208 508 | 328 535 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 178 358 | 216 113 | 169 810 | 166 512 | 263 147 | 186 541 | 173 892 | 216 881 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 178 358 | 216 113 | 192 810 | 166 512 | 263 147 | 186 541 | 173 892 | 216 881 |
| Aktiekapital | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 753 | −25 933 | 6 595 | −19 161 | −39 977 | 11 514 | −51 714 | 77 038 |
| Summa eget kapital | 153 293 | 127 360 | 133 955 | 114 794 | 74 816 | 86 330 | 34 616 | 111 654 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 502 000 | 1 621 000 | 1 551 977 | 1 456 000 | 1 566 000 | 1 959 000 | 2 144 000 | 2 238 000 |
| Rörelseresultat | 24 504 | −19 996 | 49 418 | −19 792 | −20 775 | 14 605 | −46 289 | 92 713 |
| Resultat före skatt | 21 228 | −25 933 | 22 039 | −1 399 | −22 162 | 11 514 | −51 714 | 88 021 |
| Årets resultat | 11 753 | −25 933 | 6 595 | −19 161 | −39 977 | 11 514 | −51 714 | 77 038 |
| Personalkostnader | 870 205 | 898 939 | 893 552 | 895 936 | 974 138 | 997 417 | 1 097 392 | 1 169 488 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salong Balsam i Stockholm AB
Översikt
Salong Balsam i Stockholm AB (org.nr 556540-5171) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 238 000 kr, vilket är 4,4 % mer än året innan (2 144 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 77 038 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 119 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 328 535 kr och det egna kapitalet 111 654 kr (soliditet 34,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.