Intress Help IT AktiebolagAktiv

556539-2676AktiebolagRegistrerat 1997SOLNA

Finansiell översikt

30 000 kr+30,4%
Omsättning 2025/26
−1,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2018/19–2025/26
010 tusen20 tusen30 tusen40 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar41 35819 27765 85127 1722 132 463159 617161 251150 908
Summa anläggningstillgångar000—————
Summa tillgångar41 35819 27765 85127 1722 132 463159 617161 251150 908
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder−1 8695 00015 8515 00134 09859 616−24 59022 137
Långfristiga skulder————————
Summa skulder−1 8695 00015 8515 00134 09859 616−24 59022 916
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)−11 560−28 837−17 054−27 8292 045 586−25 196−3 525338
Summa eget kapital43 22714 27750 00022 1712 098 365100 001185 841127 992
Resultaträkning
Nettoomsättning33 00029 00010 00025 00025 00030 00023 00030 000
Rörelseresultat−11 763−27 641−17 054−27 828−11 741−25 197−1 500425
EBITDA−11 763−17 641−17 054———−1 500—
Resultat före skatt−11 560−27 663−17 054−27 8282 045 587−25 196−3 525425
Årets resultat−11 560−28 837−17 054−27 8292 045 586−25 196−3 525338
Personalkostnader0000——0—
Avskrivningar010 0000———0—
Övriga nyckeltal
Anställda0000————
Föreslagen utdelning————————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Intress Help IT Aktiebolag

Översikt

Intress Help IT Aktiebolag (org.nr 556539-2676) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 30 000 kr, vilket är 30,4 % mer än året innan (23 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 338 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 150 908 kr och det egna kapitalet 127 992 kr (soliditet 84,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.