Salla Pharma Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 836 938 | 684 095 | 1 047 826 | 1 091 227 | 635 630 | 686 477 | 493 935 | 422 921 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 008 913 | 1 942 692 | 2 236 924 | 3 380 323 | 5 036 513 | 4 023 853 | 3 752 094 | 3 909 572 |
| Summa tillgångar | 2 845 851 | 2 626 787 | 3 284 750 | 4 471 550 | 5 672 143 | 4 710 330 | 4 246 029 | 4 332 493 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 399 006 | 149 105 | 370 746 | 685 666 | 732 290 | 238 179 | 153 452 | 254 396 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 399 006 | 149 105 | 370 746 | 685 666 | 1 262 290 | 768 179 | 683 452 | 834 396 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 282 750 | 130 837 | 636 322 | 1 171 880 | 1 223 969 | 652 986 | 260 426 | 95 520 |
| Summa eget kapital | 2 446 845 | 2 477 682 | 2 914 004 | 3 785 884 | 4 409 853 | 3 942 151 | 3 562 577 | 3 498 097 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 082 000 | 780 000 | 1 096 000 | 1 696 000 | 2 090 000 | 1 092 000 | 640 000 | 613 000 |
| Rörelseresultat | −42 116 | 151 982 | 565 928 | 1 130 962 | 1 492 425 | 637 667 | 88 687 | 105 198 |
| EBITDA | −17 977 | 215 774 | 625 928 | 1 146 363 | 1 497 235 | 645 563 | 112 013 | 128 524 |
| Resultat före skatt | 392 461 | 178 936 | 797 382 | 1 466 577 | 1 551 550 | 833 594 | 348 009 | 132 297 |
| Årets resultat | 282 750 | 130 837 | 636 322 | 1 171 880 | 1 223 969 | 652 986 | 260 426 | 95 520 |
| Personalkostnader | 943 081 | 310 036 | 304 333 | 353 401 | 348 538 | 255 355 | 351 879 | 333 351 |
| Avskrivningar | 24 139 | 63 792 | 60 000 | 15 401 | 4 810 | 7 896 | 23 326 | 23 326 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Salla Pharma Consulting AB
Översikt
Salla Pharma Consulting AB (org.nr 556539-0308) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Mariefred. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 613 000 kr, vilket är 4,2 % mindre än året innan (640 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 95 520 kr (15,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 613 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 332 493 kr och det egna kapitalet 3 498 097 kr (soliditet 80,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.