Tallundens Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 716 063 | 2 740 288 | 2 837 000 | 2 898 000 |
| Årets resultat | −183 624 | 403 422 | 143 803 | 328 360 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 11 021 735 | 11 107 000 | 10 874 544 | 11 579 982 |
| Summa skulder | 7 078 490 | 6 801 223 | 6 465 853 | 6 983 822 |
| Summa eget kapital | 3 943 245 | 4 305 777 | 4 408 691 | 4 596 160 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 100 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tallundens Fastigheter AB
Översikt
Tallundens Fastigheter AB (org.nr 556538-7767) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Aneby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 898 000 kr, vilket är 2,2 % mer än året innan (2 837 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 328 360 kr (11,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 898 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 579 982 kr och det egna kapitalet 4 596 160 kr (soliditet 39,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.