M Larssons Guld ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 788 757 | 4 121 490 | 4 187 175 | 4 375 355 |
| Summa anläggningstillgångar | 70 810 | 120 700 | 120 700 | 120 700 |
| Summa tillgångar | 3 859 567 | 4 242 190 | 4 307 875 | 4 496 055 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 677 952 | 843 816 | 674 217 | 713 256 |
| Långfristiga skulder | 620 000 | 540 000 | 480 000 | 200 000 |
| Summa skulder | 1 663 952 | 1 749 816 | 1 520 217 | 1 201 256 |
| Aktiekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 171 268 | 496 759 | 695 284 | 807 141 |
| Summa eget kapital | 2 195 615 | 2 492 374 | 2 787 658 | 3 294 799 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 398 000 | 5 195 000 | 5 511 000 | 5 309 000 |
| Rörelseresultat | 97 825 | 641 675 | 891 481 | 929 300 |
| EBITDA | 99 145 | 641 785 | — | — |
| Resultat före skatt | 224 530 | 629 806 | 881 555 | 1 025 533 |
| Årets resultat | 171 268 | 496 759 | 695 284 | 807 141 |
| Personalkostnader | 1 421 157 | 1 605 475 | 1 550 319 | 1 607 562 |
| Avskrivningar | 1 320 | 110 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: M Larssons Guld AB
Översikt
M Larssons Guld AB (org.nr 556537-8154) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1997 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Östersund.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 309 000 kr, vilket är 3,7 % mindre än året innan (5 511 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 807 141 kr (15,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 769 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 4 496 055 kr och det egna kapitalet 3 294 799 kr (soliditet 73,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.