Origo Expedition ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2021 | 2022 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 397 024 | 1 162 842 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 568 000 | 6 845 000 |
| Summa tillgångar | 8 965 024 | 8 007 842 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 60 000 | 173 433 |
| Långfristiga skulder | 4 000 000 | 3 000 000 |
| Summa skulder | 4 060 000 | 3 173 433 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −706 478 | −70 615 |
| Summa eget kapital | 4 905 024 | 4 834 409 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 41 359 | 786 949 |
| Rörelseresultat | −651 005 | −13 161 |
| EBITDA | −423 105 | 139 839 |
| Resultat före skatt | −706 478 | −70 615 |
| Årets resultat | −706 478 | −70 615 |
| Personalkostnader | 67 846 | 185 940 |
| Avskrivningar | 227 900 | 153 000 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Origo Expedition AB
Översikt
Origo Expedition AB (org.nr 556536-4709) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1996 och har funnits i 29 år. Säte enligt registret: Partille. Bransch enligt SCB: resebyråverksamhet (SNI 79110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 786 949 kr, vilket är 1 803 % mer än året innan (41 359 kr). Räkenskapsåret 2022 gav en förlust på 70 615 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 8 007 842 kr och det egna kapitalet 4 834 409 kr (soliditet 60,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.