C.S Riv och Håltagning ABAktiv

556529-8766AktiebolagRegistrerat 1996HISINGS BACKA

Finansiell översikt

54 609 000 kr+14,0%
Omsättning 2025
−8,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
020 mn40 mn60 mn80 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn60 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 150 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning65 524 00047 900 00054 609 000
Årets resultat−80 695−650 778180 266
Balanserat resultat———
Summa tillgångar41 798 98539 575 25338 899 366
Summa skulder12 809 42711 236 47310 380 320
Summa eget kapital28 989 55828 338 78028 519 046
Anställda372727
Föreslagen utdelning——150 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: C.S Riv och Håltagning AB

Översikt

C.S Riv och Håltagning AB (org.nr 556529-8766) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1996 och har funnits i 30 år. Säte enligt registret: Hisings Backa.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 54 609 000 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (47 900 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 180 266 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 27. Nettoomsättningen per anställd var 2 022 556 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 899 366 kr och det egna kapitalet 28 519 046 kr (soliditet 73,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.