Storage Solution Sverige ABAktiv

556529-4088AktiebolagRegistrerat 1996OXIE

Finansiell översikt

5 014 000 kr+110,9%
Omsättning 2024
+34,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2024
02 mn4 mn6 mn2021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn2021202220232024

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 400 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
2021202220232024
Nettoomsättning2 076 0002 698 0002 377 0005 014 000
Årets resultat20 5563 365103 919498 980
Balanserat resultat————
Summa tillgångar32 193 17031 863 40433 188 33736 322 738
Summa skulder30 366 14930 077 17231 342 33934 021 913
Summa eget kapital1 827 0211 786 2321 845 9982 300 825
Anställda000—
Föreslagen utdelning———400 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Storage Solution Sverige AB

Översikt

Storage Solution Sverige AB (org.nr 556529-4088) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1996 och har funnits i 30 år. Säte enligt registret: Oxie. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 014 000 kr, vilket är 111 % mer än året innan (2 377 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 34,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 498 980 kr (10,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 36 322 738 kr och det egna kapitalet 2 300 825 kr (soliditet 6,3 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 400 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.