MTB Bygg i Lindome AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 36 625 303 | 26 840 140 | 17 281 646 | 16 964 454 | 11 300 170 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 728 649 | 11 488 260 | 11 550 151 | 12 719 862 | 14 038 039 |
| Summa tillgångar | 48 353 952 | 38 328 400 | 28 831 797 | 29 684 316 | 25 338 209 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 5 027 741 | 1 514 446 | 2 303 341 | 1 898 009 | 1 830 994 |
| Långfristiga skulder | 39 121 661 | 32 924 879 | 23 170 542 | 20 990 506 | 16 459 204 |
| Summa skulder | 44 149 402 | 34 439 325 | 25 473 883 | 22 888 515 | 18 290 198 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −368 490 | −315 475 | −531 161 | 3 437 886 | 252 210 |
| Summa eget kapital | 4 204 550 | 3 889 075 | 3 357 914 | 6 795 801 | 7 048 011 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 709 660 | 755 997 | 1 615 340 | 1 280 997 | 1 335 373 |
| Rörelseresultat | −965 595 | −290 772 | −27 929 | −665 941 | 361 550 |
| EBITDA | −700 206 | −25 383 | 252 031 | −376 652 | 680 873 |
| Resultat före skatt | −368 490 | −315 475 | −531 161 | 3 437 886 | 252 210 |
| Årets resultat | −368 490 | −315 475 | −531 161 | 3 437 886 | 252 210 |
| Personalkostnader | 146 501 | 424 825 | 324 905 | 158 437 | 148 263 |
| Avskrivningar | 265 389 | 265 389 | 279 960 | 289 289 | 319 323 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MTB Bygg i Lindome Aktiebolag
Översikt
MTB Bygg i Lindome Aktiebolag (org.nr 556529-2918) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1996 och har funnits i 30 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 335 373 kr, vilket är 4,2 % mer än året innan (1 280 997 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 252 210 kr (18,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 335 373 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 25 338 209 kr och det egna kapitalet 7 048 011 kr (soliditet 27,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.