Hälsofabriken i Åtvidaberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 570 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 746 000 | 3 042 000 | 3 514 000 | 3 578 000 |
| Årets resultat | 176 | 163 836 | −15 455 | 296 144 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 002 910 | 3 431 432 | 3 072 303 | 3 154 843 |
| Summa skulder | 379 812 | 1 644 498 | 1 300 824 | 1 087 220 |
| Summa eget kapital | 1 623 098 | 1 786 934 | 1 771 479 | 2 067 623 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 570 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hälsofabriken i Åtvidaberg AB
Översikt
Hälsofabriken i Åtvidaberg AB (org.nr 556527-7695) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 30 år. Säte enligt registret: Åtvidaberg. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 578 000 kr, vilket är 1,8 % mer än året innan (3 514 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 296 144 kr (8,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 894 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 154 843 kr och det egna kapitalet 2 067 623 kr (soliditet 65,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 570 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.