Mohlins Cykel & Motor ABAktiv

556525-1013AktiebolagRegistrerat 1995KRISTIANSTAD

Finansiell översikt

23 676 000 kr+12,3%
Omsättning 2025
−4,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2025
010 mn20 mn30 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2023

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Nettoomsättning27 120 00024 702 00021 089 00023 676 000
Årets resultat1 394 340132 80411 225642 672
Balanserat resultat————
Summa tillgångar14 246 39312 858 2709 430 29910 359 816
Summa skulder9 826 6958 705 7685 566 5726 353 417
Summa eget kapital4 419 6984 152 5023 863 7274 006 399
Anställda10101010
Föreslagen utdelning—300 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i KRISTIANSTAD

Sammanfattning: Mohlins Cykel & Motor AB

Översikt

Mohlins Cykel & Motor AB (org.nr 556525-1013) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Kristianstad. Bransch enligt SCB: detaljhandel med cyklar (SNI 47632).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 23 676 000 kr, vilket är 12,3 % mer än året innan (21 089 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 642 672 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10. Nettoomsättningen per anställd var 2 367 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 359 816 kr och det egna kapitalet 4 006 399 kr (soliditet 38,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.