Re & Retro AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 878 014 | 1 938 242 | 1 854 294 | 1 616 126 | 1 084 758 | 754 519 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 349 642 | 11 287 922 | 11 278 286 | 11 157 027 | 10 998 659 | 10 936 118 |
| Summa tillgångar | 13 227 656 | 13 226 164 | 13 132 580 | 12 773 153 | 12 083 417 | 11 690 637 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 376 928 | 1 376 994 | 1 280 926 | 986 984 | 939 221 | 975 569 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 376 928 | 1 376 994 | 1 280 926 | 986 984 | 939 221 | 975 569 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −322 019 | −1 558 | 5 079 | −65 485 | −641 973 | −429 128 |
| Summa eget kapital | 11 850 728 | 11 849 170 | 11 851 654 | 11 786 169 | 11 144 196 | 10 715 068 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 808 016 | 946 088 | 910 820 | 990 016 | 663 419 | 595 278 |
| Rörelseresultat | −330 776 | −224 | 6 227 | −164 079 | −642 564 | −429 422 |
| EBITDA | −329 019 | −224 | — | — | — | −416 881 |
| Resultat före skatt | −322 019 | −1 558 | 5 079 | −65 485 | −641 973 | −429 128 |
| Årets resultat | −322 019 | −1 558 | 5 079 | −65 485 | −641 973 | −429 128 |
| Personalkostnader | 643 359 | 660 167 | 569 224 | 669 307 | 859 485 | 787 722 |
| Avskrivningar | 1 757 | 0 | — | — | — | 12 541 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Re & Retro Aktiebolag
Översikt
Re & Retro Aktiebolag (org.nr 556520-0564) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 595 278 kr, vilket är 10,3 % mindre än året innan (663 419 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 429 128 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 297 639 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 690 637 kr och det egna kapitalet 10 715 068 kr (soliditet 91,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.