UroMedical PS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 48 612 335 | 69 289 295 | 72 240 197 | 16 155 857 | 25 885 775 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 076 269 | 383 522 | 176 427 | 333 865 | 823 707 |
| Summa tillgångar | 49 688 604 | 69 672 817 | 72 416 624 | 16 489 722 | 26 709 482 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 5 008 374 | 18 201 315 | 22 841 122 | 6 932 922 | 17 152 682 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 21 175 674 | 33 374 115 | 36 117 922 | 16 109 722 | 26 329 482 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 776 294 | 7 785 772 | 0 | −35 918 702 | 0 |
| Summa eget kapital | 28 512 930 | 36 298 702 | 36 298 702 | 380 000 | 380 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 36 100 000 | 42 502 000 | 44 673 000 | 49 212 000 | 44 468 000 |
| Rörelseresultat | 13 536 275 | 16 214 630 | 15 062 644 | 17 452 176 | 10 355 406 |
| EBITDA | 14 454 594 | 16 953 878 | 15 354 267 | 17 563 988 | 10 512 577 |
| Resultat före skatt | 13 607 090 | 9 899 290 | 0 | −31 314 709 | −1 557 |
| Årets resultat | 10 776 294 | 7 785 772 | 0 | −35 918 702 | 0 |
| Personalkostnader | 11 003 517 | 11 698 106 | 11 869 696 | 12 891 188 | 14 942 302 |
| Avskrivningar | 918 319 | 739 248 | 291 623 | 111 812 | 157 171 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 11 | 12 | 12 | 14 | 14 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: UroMedical PS AB
Översikt
UroMedical PS AB (org.nr 556516-6302) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 44 468 000 kr, vilket är 9,6 % mindre än året innan (49 212 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 14. Nettoomsättningen per anställd var 3 176 286 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 26 709 482 kr och det egna kapitalet 380 000 kr (soliditet 1,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.