Möller & Wallberg Energi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 791 706 | 3 614 164 | 5 550 510 | 3 402 149 | 4 240 746 |
| Årets resultat | 521 725 | 416 124 | 330 479 | 45 402 | 590 302 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 609 737 | 1 347 356 | 1 491 310 | 1 329 121 | 1 438 424 |
| Summa skulder | 707 578 | 429 074 | 642 549 | 834 959 | 453 960 |
| Summa eget kapital | 902 159 | 918 282 | 848 761 | 494 162 | 984 464 |
| Anställda | 2 | 2 | — | — | 2 |
| Föreslagen utdelning | 400 000 | 400 000 | — | 100 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Möller & Wallberg Energi AB
Översikt
Möller & Wallberg Energi AB (org.nr 556515-5875) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Hyllinge. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 240 746 kr, vilket är 24,6 % mer än året innan (3 402 149 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 590 302 kr (13,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 120 373 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 438 424 kr och det egna kapitalet 984 464 kr (soliditet 68,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.