Takteam FM ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 945 446 | 4 623 005 | 8 182 704 | 16 151 451 |
| Summa anläggningstillgångar | 675 302 | 1 316 215 | 535 132 | 324 095 |
| Summa tillgångar | 2 620 748 | 5 939 220 | 8 717 836 | 16 475 546 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 022 935 | 2 632 894 | 3 396 265 | 11 250 267 |
| Långfristiga skulder | 43 556 | 265 982 | — | — |
| Summa skulder | 1 066 491 | 3 431 950 | 4 348 119 | 12 184 490 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 862 327 | 1 703 014 | −24 345 | −78 661 |
| Summa eget kapital | 1 554 257 | 2 507 270 | 4 369 717 | 4 291 056 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 843 000 | 10 802 000 | 7 358 000 | 25 087 000 |
| Rörelseresultat | 1 118 974 | 2 226 284 | 876 091 | 6 815 158 |
| EBITDA | 1 424 747 | 2 600 098 | 1 166 769 | 7 081 401 |
| Resultat före skatt | 1 113 019 | 2 213 707 | −23 657 | −78 661 |
| Årets resultat | 862 327 | 1 703 014 | −24 345 | −78 661 |
| Personalkostnader | 4 931 695 | 4 600 359 | 6 152 811 | 9 346 832 |
| Avskrivningar | 305 773 | 373 814 | 290 678 | 266 243 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 8 | 8 | 9 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 250 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Takteam FM AB
Översikt
Takteam FM AB (org.nr 556512-2461) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Kalmar. Bransch enligt SCB: takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 25 087 000 kr, vilket är 241 % mer än året innan (7 358 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 41,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 78 661 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 2 508 700 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 475 546 kr och det egna kapitalet 4 291 056 kr (soliditet 26,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.