ILAB Fastigheter ABAktiv

556510-7801AktiebolagRegistrerat 1995HELSINGBORG

Finansiell översikt

1 271 437 kr+16,2%
Omsättning 2024
+5,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2024
0500 tusen1 mn1,5 mn2018201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2018201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
20202021202220232024
Nettoomsättning915 000946 000873 0001 094 3861 271 437
Årets resultat51 37049 472−426 455427 63542 376
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar4 004 2733 934 9576 586 9376 826 09310 005 824
Summa skulder2 226 7542 107 9665 186 4014 997 9228 135 276
Summa eget kapital1 777 5191 826 9911 400 5361 828 1711 870 548
Anställda00———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: ILAB Fastigheter AB

Översikt

ILAB Fastigheter AB (org.nr 556510-7801) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 271 437 kr, vilket är 16,2 % mer än året innan (1 094 386 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 42 376 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 005 824 kr och det egna kapitalet 1 870 548 kr (soliditet 18,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.