RMCA i Täby AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 71 007 | 11 358 | 19 132 | 16 193 | 11 951 | 10 361 | 9 433 | 4 370 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 71 007 | 11 358 | 19 132 | 16 193 | 11 951 | 10 361 | 9 433 | 4 370 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 18 288 | 12 376 | 33 303 | 48 303 | 58 303 | 68 303 | 76 303 | 82 303 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 18 288 | 12 376 | 33 303 | 48 303 | 58 303 | 68 303 | 76 303 | 82 303 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −50 775 | −53 737 | −13 153 | −17 939 | −14 242 | −11 590 | −8 928 | −11 063 |
| Summa eget kapital | 52 719 | −1 018 | −14 171 | −32 110 | −46 352 | −57 942 | −66 870 | −77 933 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 637 462 | 7 440 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −37 515 | −47 368 | −13 153 | −17 939 | −14 264 | −11 742 | −9 086 | −11 131 |
| Resultat före skatt | −50 775 | −53 737 | −13 153 | −17 939 | −14 242 | −11 590 | −8 928 | −11 063 |
| Årets resultat | −50 775 | −53 737 | −13 153 | −17 939 | −14 242 | −11 590 | −8 928 | −11 063 |
| Personalkostnader | 347 476 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: RMCA i Täby Aktiebolag
Översikt
RMCA i Täby Aktiebolag (org.nr 556510-6571) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Brottby.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 11 063 kr. Företaget har gått med förlust under alla 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2019.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−77 933 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.