CAP Måleri AktiebolagAktiv

556510-3701AktiebolagRegistrerat 1995TORSHÄLLA

Finansiell översikt

519 000 kr−26,9%
Omsättning 2023/24
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2019/202020/212021/222022/232023/24

Nyckeltal

2023/24
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/232023/24

Utdelning

från årsredovisningen
2022/23

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
2019/202020/212021/222022/232023/24
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar501 028718 194574 342592 816874 262
Summa anläggningstillgångar328 000328 000328 000265 00051 000
Summa tillgångar829 0281 046 194902 342857 816925 262
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder———94 87790 139
Långfristiga skulder70 61017 5637 563——
Summa skulder404 925353 960332 503419 81790 139
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−65 166268 131−122 395280 692597 124
Summa eget kapital424 103692 234569 839437 999835 123
Resultaträkning
Nettoomsättning0083 000710 000519 000
Rörelseresultat−62 664−150 548−116 289−2 456527 802
Resultat före skatt−65 166268 131−122 395280 692597 124
Årets resultat−65 166268 131−122 395280 692597 124
Personalkostnader18 1602 0821 593354 00967 038
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning———200 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i TORSHÄLLA

Sammanfattning: CAP Måleri Aktiebolag

Översikt

CAP Måleri Aktiebolag (org.nr 556510-3701) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Torshälla. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 519 000 kr, vilket är 26,9 % mindre än året innan (710 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 597 124 kr (115 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 925 262 kr och det egna kapitalet 835 123 kr (soliditet 90,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.