Chapdent ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 205 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 001 024 | 1 294 132 | 1 347 404 | 682 040 | 625 595 |
| Summa anläggningstillgångar | 158 135 | 124 625 | 102 500 | 1 112 500 | 1 422 500 |
| Summa tillgångar | 1 159 159 | 1 418 757 | 1 449 904 | 1 794 540 | 2 048 095 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 649 627 | 520 536 | 631 607 | 444 840 | 638 182 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 965 127 | 959 811 | 1 076 382 | 1 050 615 | 1 288 957 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 72 613 | 264 914 | 94 576 | 560 403 | 220 213 |
| Summa eget kapital | 194 032 | 458 946 | 373 522 | 743 925 | 759 138 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 293 000 | 3 334 000 | 3 358 000 | 3 507 000 | 3 173 000 |
| Rörelseresultat | 142 029 | 565 346 | 178 356 | 974 128 | 387 589 |
| EBITDA | 224 232 | 598 856 | 200 481 | 974 128 | — |
| Resultat före skatt | 95 329 | 341 405 | 128 930 | 729 015 | 309 615 |
| Årets resultat | 72 613 | 264 914 | 94 576 | 560 403 | 220 213 |
| Personalkostnader | 1 874 568 | 1 594 379 | 1 787 054 | 1 225 693 | 1 457 772 |
| Avskrivningar | 82 203 | 33 510 | 22 125 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 180 000 | 190 000 | 205 000 | 205 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Chapdent AB
Översikt
Chapdent AB (org.nr 556510-0640) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Skövde. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 173 000 kr, vilket är 9,5 % mindre än året innan (3 507 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 220 213 kr (6,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 057 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 048 095 kr och det egna kapitalet 759 138 kr (soliditet 37,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 205 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.