Västerbottens Topp Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 892 671 | 1 549 890 | 3 839 613 | 4 507 348 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 957 734 | 9 728 430 | 3 899 126 | 3 669 822 |
| Summa tillgångar | 11 850 405 | 11 278 320 | 7 738 739 | 8 177 170 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 4 688 235 | 4 729 826 | 2 209 061 | 3 520 469 |
| Långfristiga skulder | 6 768 343 | 6 113 344 | 5 094 453 | 4 221 117 |
| Summa skulder | 11 456 578 | 10 843 170 | 7 303 514 | 7 741 586 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 172 966 | 41 323 | 75 | 359 |
| Summa eget kapital | 393 827 | 435 150 | 435 225 | 435 584 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 898 637 | 1 936 387 |
| Rörelseresultat | 1 143 764 | 1 143 616 | 1 547 365 | 1 561 556 |
| EBITDA | 1 373 068 | 1 372 920 | 1 776 669 | 1 790 860 |
| Resultat före skatt | 218 339 | 52 350 | 75 | 359 |
| Årets resultat | 172 966 | 41 323 | 75 | 359 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 229 304 | 229 304 | 229 304 | 229 304 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Västerbottens Topp Fastigheter AB
Översikt
Västerbottens Topp Fastigheter AB (org.nr 556508-8720) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Storuman. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 936 387 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (1 898 637 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 359 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 177 170 kr och det egna kapitalet 435 584 kr (soliditet 5,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.