Krema ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 000 896 | 5 246 329 | 6 811 109 | 6 769 732 | 6 982 697 |
| Årets resultat | 59 212 | 1 114 096 | −102 697 | 340 249 | 110 055 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 252 953 | 3 735 738 | 5 064 498 | 4 784 338 | 4 583 694 |
| Summa skulder | 1 973 542 | 2 342 431 | 3 773 889 | 3 153 480 | 2 842 675 |
| Summa eget kapital | 279 411 | 1 393 307 | 1 290 609 | 1 630 858 | 1 741 019 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Offentliga upphandlingar
1 vunnen upphandlingKontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-02-21.
| Upphandling | Upphandlande organisation | Belopp | Publicerad |
|---|---|---|---|
| Kremering av smådjur · 16 leverantörer | Statens Jordbruksverk | 2024-02-21 |
Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.
Liknande företag
Sammanfattning: Krema AB
Översikt
Krema AB (org.nr 556507-2419) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: begravningsverksamhet (SNI 96300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 982 697 kr, vilket är 3,1 % mer än året innan (6 769 732 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 110 055 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 327 566 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 583 694 kr och det egna kapitalet 1 741 019 kr (soliditet 38,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.