PM Ivarssons FörvaltningsaktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 167 667 | 2 790 363 |
| Summa anläggningstillgångar | 31 332 025 | 31 550 071 |
| Summa tillgångar | 33 499 692 | 34 340 434 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 585 923 | 3 494 611 |
| Långfristiga skulder | 24 103 910 | 24 889 488 |
| Summa skulder | 28 258 833 | 28 853 099 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 493 091 | 246 476 |
| Summa eget kapital | 5 240 859 | 5 487 335 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 888 000 | 5 770 000 |
| Rörelseresultat | 2 113 612 | 1 379 756 |
| EBITDA | 4 074 707 | 3 576 687 |
| Resultat före skatt | 625 058 | 317 556 |
| Årets resultat | 493 091 | 246 476 |
| Personalkostnader | 181 375 | 181 417 |
| Avskrivningar | 1 961 095 | 2 196 931 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PM Ivarssons Förvaltningsaktiebolag
Översikt
PM Ivarssons Förvaltningsaktiebolag (org.nr 556506-3004) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 770 000 kr, vilket är 2,0 % mindre än året innan (5 888 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 246 476 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 5 770 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 34 340 434 kr och det egna kapitalet 5 487 335 kr (soliditet 16,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.