Cityväskan i Västerås AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 715 473 | 894 219 | 1 066 862 | 1 235 660 | 1 557 782 | 1 498 813 | 1 869 940 | 1 497 508 |
| Summa anläggningstillgångar | 90 660 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 806 133 | 894 219 | 1 066 862 | 1 235 660 | 1 557 782 | 1 498 813 | 1 869 940 | 1 497 508 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 458 899 | 625 094 | 763 412 | 766 250 | 1 047 108 | 979 096 | 1 509 930 | 1 191 768 |
| Långfristiga skulder | — | — | 225 915 | 369 915 | 369 915 | 369 915 | 167 080 | 0 |
| Summa skulder | 603 899 | 770 094 | 989 327 | 1 136 165 | 1 427 023 | 1 359 011 | 1 702 010 | 1 251 768 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 32 539 | 3 891 | −46 590 | 21 960 | 31 264 | 9 043 | 28 127 | 77 810 |
| Summa eget kapital | 202 234 | 124 125 | 77 535 | 99 495 | 130 759 | 139 802 | 167 930 | 245 740 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 409 000 | 3 459 000 | 2 205 000 | 2 781 000 | 3 946 000 | 4 278 000 | 4 774 000 | 4 447 000 |
| Rörelseresultat | 57 885 | 6 323 | −190 381 | 24 763 | 53 332 | 12 371 | 55 678 | 148 518 |
| EBITDA | 88 105 | −1 232 | −190 381 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 41 845 | 6 110 | −46 590 | 21 960 | 38 818 | 13 395 | 39 230 | 103 401 |
| Årets resultat | 32 539 | 3 891 | −46 590 | 21 960 | 31 264 | 9 043 | 28 127 | 77 810 |
| Personalkostnader | 495 481 | 899 894 | 569 541 | 606 128 | 760 681 | 865 276 | 987 830 | 1 045 420 |
| Avskrivningar | 30 220 | −7 555 | 0 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cityväskan i Västerås Aktiebolag
Översikt
Cityväskan i Västerås Aktiebolag (org.nr 556505-9366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 447 000 kr, vilket är 6,8 % mindre än året innan (4 774 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 77 810 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 223 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 497 508 kr och det egna kapitalet 245 740 kr (soliditet 16,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.