Ingenjörsfirman LCON - Larson Construktion AktiebolagAktiv

556503-5846AktiebolagRegistrerat 1995KÅLLERED

Finansiell översikt

14 958 000 kr−29,7%
Omsättning 2022/23
+57,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2022/23
010 mn20 mn30 mn2020/212021/222022/23

Nyckeltal

2022/23
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2020/212021/222022/23
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
2020/212021/222022/23
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 520 62811 531 0772 578 182
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar2 520 62811 531 0772 578 182
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 979 69910 989 4702 413 058
Långfristiga skulder———
Summa skulder1 979 69910 989 4702 413 058
Aktiekapital100 000100 000100 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)27 936678−376 483
Summa eget kapital540 929541 607165 124
Resultaträkning
Nettoomsättning6 054 00021 279 00014 958 000
Rörelseresultat−1 268 912−1 313 268−1 871 461
Resultat före skatt31 0751 013−376 483
Årets resultat27 936678−376 483
Personalkostnader1 261 5911 381 0221 326 852
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda222
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Ingenjörsfirman LCON - Larson Construktion Aktiebolag

Översikt

Ingenjörsfirman LCON - Larson Construktion Aktiebolag (org.nr 556503-5846) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Kållered. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra verktygsmaskiner (SNI 28420).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 14 958 000 kr, vilket är 29,7 % mindre än året innan (21 279 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 57,2 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 376 483 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2. Nettoomsättningen per anställd var 7 479 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 2 578 182 kr och det egna kapitalet 165 124 kr (soliditet 6,4 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag