Real Tranåsfilter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 18 724 194 | 19 489 353 | 17 139 151 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 140 533 | 6 184 980 | 5 689 047 |
| Summa tillgångar | 24 864 727 | 25 674 333 | 22 828 198 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 183 251 | 4 540 616 | 2 585 908 |
| Långfristiga skulder | 20 813 000 | 19 286 706 | 18 454 182 |
| Summa skulder | 22 811 630 | 24 666 987 | 21 903 545 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 946 305 | −1 045 751 | −82 693 |
| Summa eget kapital | 2 053 097 | 1 007 346 | 924 653 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 7 858 000 | 6 473 000 | 4 306 000 |
| Rörelseresultat | 4 039 177 | 3 374 702 | 1 408 721 |
| EBITDA | 4 574 074 | 3 781 068 | 1 830 748 |
| Resultat före skatt | 2 442 771 | −1 021 465 | −58 903 |
| Årets resultat | 1 946 305 | −1 045 751 | −82 693 |
| Personalkostnader | 2 500 | 0 | — |
| Avskrivningar | 534 897 | 406 366 | 422 027 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Real Tranåsfilter AB
Översikt
Real Tranåsfilter AB (org.nr 556500-9353) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 306 000 kr, vilket är 33,5 % mindre än året innan (6 473 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 26,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 82 693 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 22 828 198 kr och det egna kapitalet 924 653 kr (soliditet 4,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.
Liknande företag
- Brandt Fastigheter i Dalsland AB
- Cicogna Kärragård AB
- Westbrings Fastighets Aktiebolag
- V. Bengtsson Fastighetsförvaltning Aktiebolag
- Däckhuset i Uddevalla Aktiebolag
- Brandt Fastigheter i Åmål AB
- Fastigheter Väst i Uddevalla AB
- Plåtkonsult i Väst AB
- GH industrifastighet AB
- Roy Anderssons Fastighets Aktiebolag