J. Persson Program & Systemutveckling AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 209 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 249 324 | 199 926 | 201 925 | 203 478 | 205 428 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 768 604 | 1 661 098 | 1 661 098 | 1 670 698 | 561 901 |
| Summa tillgångar | 2 017 928 | 1 861 024 | 1 863 023 | 1 874 176 | 767 329 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 861 821 | 992 002 | 1 194 409 | 1 405 178 | 344 848 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 861 821 | 992 002 | 1 194 409 | 1 405 178 | 344 848 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 817 | −12 085 | −5 408 | 4 384 | 162 483 |
| Summa eget kapital | 1 156 107 | 869 022 | 668 614 | 468 998 | 422 481 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 617 | −6 731 | −8 957 | −8 969 | −8 848 |
| Resultat före skatt | −5 817 | −12 085 | −5 408 | 4 384 | 185 085 |
| Årets resultat | −5 817 | −12 085 | −5 408 | 4 384 | 162 483 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 195 000 | 204 000 | 209 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: J. Persson Program & Systemutveckling Aktiebolag
Översikt
J. Persson Program & Systemutveckling Aktiebolag (org.nr 556500-6680) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Rönninge.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 162 483 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 767 329 kr och det egna kapitalet 422 481 kr (soliditet 55,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.