Göteborgs Vent Cleaner & StädXpressen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 256 710 | 601 837 | 661 649 | 770 707 | 759 441 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 256 710 | 601 837 | 661 649 | 770 707 | 759 441 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 961 | 228 242 | 214 355 | 149 895 | 31 871 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 961 | 228 242 | 214 355 | 149 895 | 31 871 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 25 229 | 119 846 | 73 700 | 173 518 | 106 758 |
| Summa eget kapital | 253 749 | 373 595 | 447 294 | 620 812 | 727 570 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 330 138 | 935 662 | 809 855 | 880 031 | 674 855 |
| Rörelseresultat | 27 469 | 153 608 | 100 729 | 224 316 | 141 731 |
| Resultat före skatt | 27 523 | 151 258 | 94 396 | 219 884 | 136 030 |
| Årets resultat | 25 229 | 119 846 | 73 700 | 173 518 | 106 758 |
| Personalkostnader | 172 950 | 669 657 | 633 629 | 581 642 | 425 159 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Göteborgs Vent Cleaner & StädXpressen AB
Översikt
Göteborgs Vent Cleaner & StädXpressen AB (org.nr 556500-6540) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 674 855 kr, vilket är 23,3 % mindre än året innan (880 031 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 106 758 kr (15,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 674 855 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 759 441 kr och det egna kapitalet 727 570 kr (soliditet 95,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.