Mälby Gård AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 16 497 283 | 16 722 608 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 081 173 | 49 526 420 |
| Summa tillgångar | 66 578 456 | 66 249 028 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 16 257 749 | 15 004 543 |
| Långfristiga skulder | 21 527 525 | 17 690 033 |
| Summa skulder | 55 514 983 | 52 124 285 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 522 448 | 3 061 270 |
| Summa eget kapital | 11 063 473 | 14 124 743 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 50 396 372 | 41 609 968 |
| Rörelseresultat | 3 211 379 | 10 028 365 |
| EBITDA | 10 805 633 | 17 731 902 |
| Resultat före skatt | 1 531 649 | 3 860 786 |
| Årets resultat | 1 522 448 | 3 061 270 |
| Personalkostnader | 9 883 715 | 9 507 452 |
| Avskrivningar | 7 594 254 | 7 703 537 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 17 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mälby Gård Aktiebolag
Översikt
Mälby Gård Aktiebolag (org.nr 556499-7525) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Fors. Bransch enligt SCB: tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa (SNI 16260).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 41 609 968 kr, vilket är 17,4 % mindre än året innan (50 396 372 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 3 061 270 kr (7,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 15 (året innan: 17). Nettoomsättningen per anställd var 2 773 998 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 66 249 028 kr och det egna kapitalet 14 124 743 kr (soliditet 21,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.