Malmbergs Ur-Optik-Linser ABAktiv

556498-2329AktiebolagRegistrerat 1994LINKÖPING

Finansiell översikt

5 910 000 kr+11,5%
Omsättning 2023/24
+1,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2023/24
02 mn4 mn6 mn8 mn2019/202020/212021/222022/232023/24

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 210 000 kr.

Historik
2025/26210 000 kr
2024/25180 000 kr
2021/22189 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning6 262 0005 302 0005 910 000——
Årets resultat715 991−61 70720 05010 40710 633
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar7 295 2326 615 7027 097 2957 359 3577 517 614
Summa skulder3 714 0883 285 2653 746 8083 998 4634 326 087
Summa eget kapital3 581 1443 330 4373 350 4873 360 8943 191 527
Anställda88878
Föreslagen utdelning189 000——180 000210 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Malmbergs Ur-Optik-Linser AB

Översikt

Malmbergs Ur-Optik-Linser AB (org.nr 556498-2329) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 910 000 kr, vilket är 11,5 % mer än året innan (5 302 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 10 633 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 8 (året innan: 7). Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 517 614 kr och det egna kapitalet 3 191 527 kr (soliditet 42,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 210 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.