Blomdahls Mekaniska ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 11 168 229 | 10 741 654 | 9 286 225 | 8 606 021 | 8 576 162 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 467 631 | 5 325 071 | 6 719 599 | 5 546 361 | 4 405 846 |
| Summa tillgångar | 15 635 860 | 16 066 725 | 16 005 824 | 14 152 382 | 12 982 008 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 7 161 432 | 8 028 768 | 6 866 065 | 7 019 518 | 7 269 858 |
| Långfristiga skulder | 2 118 844 | 2 094 469 | 3 744 558 | 3 582 588 | 1 009 850 |
| Summa skulder | 11 826 930 | 12 728 627 | 12 666 013 | 10 807 496 | 9 635 098 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 001 164 | 29 168 | 1 713 | 5 075 | 2 024 |
| Summa eget kapital | 3 808 930 | 3 338 098 | 3 339 811 | 3 344 886 | 3 346 910 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 32 515 891 | 38 873 934 | 39 304 687 | 34 309 238 | 33 900 999 |
| Rörelseresultat | 2 197 827 | 218 486 | −220 122 | −1 500 514 | 1 430 202 |
| EBITDA | 3 285 516 | 1 290 080 | 1 057 059 | −47 757 | 2 571 217 |
| Resultat före skatt | 1 269 079 | 41 301 | 17 255 | 17 247 | 16 853 |
| Årets resultat | 1 001 164 | 29 168 | 1 713 | 5 075 | 2 024 |
| Personalkostnader | 16 460 402 | 17 945 711 | 18 584 226 | 16 638 976 | 15 419 316 |
| Avskrivningar | 1 087 689 | 1 071 594 | 1 277 181 | 1 452 757 | 1 141 015 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 28 | 32 | 31 | 29 | 26 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Blomdahls Mekaniska AB
Översikt
Blomdahls Mekaniska AB (org.nr 556496-7841) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Herrljunga. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 33 900 999 kr, vilket är 1,2 % mindre än året innan (34 309 238 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 024 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 26 (året innan: 29). Nettoomsättningen per anställd var 1 303 885 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 982 008 kr och det egna kapitalet 3 346 910 kr (soliditet 25,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.