Prästkragen i Danderyd AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 312 804 | 767 025 | 79 931 | 17 574 | 88 992 | 20 360 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 573 903 | 7 297 000 | 7 144 422 | 6 991 844 | 6 835 944 | 7 683 366 |
| Summa tillgångar | 10 886 707 | 8 064 025 | 7 224 353 | 7 009 418 | 6 924 936 | 7 703 726 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 9 658 723 | 6 402 339 | 6 473 373 | 6 885 498 | 6 839 120 | 201 879 |
| Långfristiga skulder | 681 750 | 606 000 | 505 000 | 1 465 | 0 | 6 715 721 |
| Summa skulder | 10 340 473 | 7 008 339 | 6 978 373 | 6 886 963 | 6 839 120 | 6 917 600 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −759 918 | 709 453 | −709 706 | −923 525 | 63 361 | −299 690 |
| Summa eget kapital | 546 234 | 1 055 686 | 245 980 | 122 455 | 85 816 | 786 126 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 195 265 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −471 493 | −268 670 | −315 275 | −138 897 | 63 452 | −299 596 |
| EBITDA | −289 444 | −191 767 | −262 697 | −86 319 | 116 030 | −147 018 |
| Resultat före skatt | −759 918 | 709 453 | −709 706 | −923 525 | 63 361 | −299 690 |
| Årets resultat | −759 918 | 709 453 | −709 706 | −923 525 | 63 361 | −299 690 |
| Personalkostnader | 226 698 | 0 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | 182 049 | 76 903 | 52 578 | 52 578 | 52 578 | 152 578 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 0 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Prästkragen i Danderyd Aktiebolag
Översikt
Prästkragen i Danderyd Aktiebolag (org.nr 556496-3055) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1995 och har funnits i 31 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 299 690 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 7 703 726 kr och det egna kapitalet 786 126 kr (soliditet 10,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.