V Racing ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 063 013 | 1 023 648 | 1 245 256 | 1 318 839 | 1 535 777 | 1 753 061 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 957 | 3 407 | 2 857 | 2 307 | 1 757 | 151 744 |
| Summa tillgångar | 1 066 970 | 1 027 055 | 1 248 113 | 1 321 147 | 1 537 534 | 1 904 805 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 47 139 | 12 781 | 44 409 | 224 888 | 81 822 | 79 591 |
| Långfristiga skulder | 907 089 | 896 663 | 940 288 | 1 022 767 | 1 383 244 | 1 718 009 |
| Summa skulder | 954 228 | 909 444 | 984 697 | 1 247 655 | 1 465 066 | 1 797 600 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 116 | −195 131 | 145 805 | −189 924 | −1 024 | −125 263 |
| Summa eget kapital | 112 742 | 117 611 | 263 416 | 73 492 | 72 468 | 107 205 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 638 000 | 142 000 | 246 000 | 167 000 | 159 000 | 200 000 |
| Rörelseresultat | 21 666 | −170 340 | 159 987 | −176 814 | 20 549 | −116 776 |
| EBITDA | 22 216 | −169 790 | 160 537 | −176 264 | 21 099 | −110 923 |
| Resultat före skatt | 6 116 | −195 131 | 145 805 | −189 924 | −1 024 | −125 263 |
| Årets resultat | 6 116 | −195 131 | 145 805 | −189 924 | −1 024 | −125 263 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 550 | 550 | 550 | 550 | 550 | 5 853 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: V Racing AB
Översikt
V Racing AB (org.nr 556496-2453) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon (SNI 29320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 200 000 kr, vilket är 25,8 % mer än året innan (159 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 20,7 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 125 263 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 904 805 kr och det egna kapitalet 107 205 kr (soliditet 5,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.