Aktiebolaget HA's SkogsavverkningarAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 171 816 | 105 071 | 32 009 | 16 050 | 13 123 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 692 | 2 192 | 2 192 | 2 192 | 2 192 |
| Summa tillgångar | 174 508 | 107 263 | 34 201 | 18 242 | 15 315 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 36 609 | 35 630 | 41 260 | 63 270 | 23 646 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 36 609 | 35 630 | 41 260 | 63 270 | 23 646 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −40 610 | −66 266 | −78 692 | −37 969 | 10 260 |
| Summa eget kapital | 137 899 | 71 633 | −7 059 | −45 028 | −8 331 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 204 000 | 136 000 | 127 386 | 82 000 | 69 000 |
| Rörelseresultat | −38 971 | −64 638 | −76 987 | −31 893 | 18 924 |
| Resultat före skatt | −40 610 | −66 266 | −78 692 | −37 969 | 10 260 |
| Årets resultat | −40 610 | −66 266 | −78 692 | −37 969 | 10 260 |
| Personalkostnader | 83 556 | 57 169 | 50 184 | 48 197 | 36 959 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aktiebolaget HA's Skogsavverkningar
Översikt
Aktiebolaget HA's Skogsavverkningar (org.nr 556489-3294) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Ytterhogdal. Bransch enligt SCB: tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 69 000 kr, vilket är 15,9 % mindre än året innan (82 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 10 260 kr (14,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 34 500 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−8 331 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.