Real Fastigheter Sösdala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 436 142 | 2 364 544 | 4 322 595 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 907 533 | 10 403 874 | 20 201 687 |
| Summa tillgångar | 12 343 675 | 12 768 418 | 24 524 282 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 11 957 315 | 5 364 653 | 19 836 826 |
| Långfristiga skulder | 0 | 7 005 500 | 0 |
| Summa skulder | 11 957 315 | 12 370 153 | 21 822 006 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −257 362 | 11 905 | 2 304 011 |
| Summa eget kapital | 386 360 | 398 265 | 2 702 276 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 340 000 | 2 511 000 | 2 529 000 |
| Rörelseresultat | 1 274 334 | 1 418 527 | 1 401 290 |
| EBITDA | 1 873 512 | 2 018 726 | 2 057 439 |
| Resultat före skatt | −257 362 | −42 985 | 2 799 614 |
| Årets resultat | −257 362 | 11 905 | 2 304 011 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 599 178 | 600 199 | 656 149 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Brandt Fastigheter i Dalsland AB
- Cicogna Kärragård AB
- Westbrings Fastighets Aktiebolag
- V. Bengtsson Fastighetsförvaltning Aktiebolag
- Däckhuset i Uddevalla Aktiebolag
- Brandt Fastigheter i Åmål AB
- Fastigheter Väst i Uddevalla AB
- Plåtkonsult i Väst AB
- GH industrifastighet AB
- Roy Anderssons Fastighets Aktiebolag
Sammanfattning: Real Fastigheter Sösdala AB
Översikt
Real Fastigheter Sösdala AB (org.nr 556488-8757) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 529 000 kr, vilket är 0,7 % mer än året innan (2 511 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 304 011 kr (91,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 24 524 282 kr och det egna kapitalet 2 702 276 kr (soliditet 11,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.