Nordahls Måleri i Solna AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 994 275 | 1 654 144 | 1 374 886 | 1 325 391 |
| Årets resultat | 210 638 | 198 347 | 123 285 | 119 929 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 549 776 | 451 349 | 922 573 | 1 048 488 |
| Summa skulder | 237 889 | 141 115 | 589 054 | 695 040 |
| Summa eget kapital | 311 887 | 310 234 | 333 519 | 353 448 |
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nordahls Måleri i Solna Aktiebolag
Översikt
Nordahls Måleri i Solna Aktiebolag (org.nr 556485-1458) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 325 391 kr, vilket är 3,6 % mindre än året innan (1 374 886 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 119 929 kr (9,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 325 391 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 048 488 kr och det egna kapitalet 353 448 kr (soliditet 33,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.