Pluma Redovisning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 907 278 | 630 568 | 759 045 | 691 840 | 889 412 | 1 563 325 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 40 375 | 31 925 | 23 475 | 15 025 | 6 575 |
| Summa tillgångar | 907 278 | 670 943 | 790 970 | 715 315 | 904 437 | 1 569 900 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 350 666 | 297 681 | 245 003 | 239 610 | 292 892 | 583 921 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 350 666 | 297 681 | 251 578 | 246 185 | 299 467 | 853 535 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 433 570 | 216 650 | 416 130 | 329 738 | 475 840 | 591 395 |
| Summa eget kapital | 556 612 | 373 262 | 539 392 | 469 130 | 604 970 | 716 365 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 193 000 | 2 213 000 | 2 600 000 | 2 510 000 | 2 670 000 | 3 430 000 |
| Rörelseresultat | 556 513 | 277 778 | 535 697 | 405 035 | 596 325 | 1 011 820 |
| EBITDA | 556 513 | 279 653 | 544 147 | 413 485 | 604 775 | 1 020 270 |
| Resultat före skatt | 555 535 | 277 384 | 529 151 | 418 643 | 605 383 | 753 951 |
| Årets resultat | 433 570 | 216 650 | 416 130 | 329 738 | 475 840 | 591 395 |
| Personalkostnader | 1 337 849 | 1 592 513 | 1 547 318 | 1 516 708 | 1 561 860 | 1 958 969 |
| Avskrivningar | 0 | 1 875 | 8 450 | 8 450 | 8 450 | 8 450 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | 400 000 | 340 000 | 480 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pluma Redovisning AB
Översikt
Pluma Redovisning AB (org.nr 556483-8307) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Skänninge.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 430 000 kr, vilket är 28,5 % mer än året innan (2 670 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 591 395 kr (17,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 715 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 569 900 kr och det egna kapitalet 716 365 kr (soliditet 45,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.