Ottestala Schakt AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 20 810 009 | 9 377 830 | 17 119 962 | 29 582 660 | 32 406 443 |
| Summa anläggningstillgångar | 29 591 870 | 34 088 250 | 29 413 640 | 33 843 494 | 35 774 519 |
| Summa tillgångar | 50 401 879 | 43 466 080 | 46 533 602 | 63 426 154 | 68 180 962 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 15 399 219 | 10 482 785 | 18 512 748 | 23 526 826 | 25 996 509 |
| Långfristiga skulder | 8 613 986 | 14 975 384 | 9 261 042 | 17 503 386 | 18 350 148 |
| Summa skulder | 40 113 205 | 40 758 169 | 42 423 790 | 56 765 212 | 60 955 657 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 760 694 | −2 580 763 | 1 401 901 | 2 551 130 | 564 363 |
| Summa eget kapital | 10 288 674 | 2 707 911 | 4 109 812 | 6 660 942 | 7 225 305 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 61 221 000 | 54 452 000 | 59 271 000 | 62 697 000 | 77 545 000 |
| Rörelseresultat | 4 443 585 | −2 814 788 | 2 026 676 | 6 842 035 | 4 396 150 |
| EBITDA | 11 860 391 | 1 673 122 | 5 862 338 | 11 774 971 | 10 394 610 |
| Resultat före skatt | 6 020 124 | −2 580 763 | 1 401 901 | 2 944 392 | 736 395 |
| Årets resultat | 4 760 694 | −2 580 763 | 1 401 901 | 2 551 130 | 564 363 |
| Personalkostnader | 12 276 562 | 13 423 856 | 13 824 091 | 13 247 758 | 17 084 578 |
| Avskrivningar | 7 416 806 | 4 487 910 | 3 835 662 | 4 932 936 | 5 998 460 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 20 | 21 | 21 | 20 | 29 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ottestala Schakt Aktiebolag
Översikt
Ottestala Schakt Aktiebolag (org.nr 556477-5913) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Henån. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 77 545 000 kr, vilket är 23,7 % mer än året innan (62 697 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 564 363 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 29 (året innan: 20). Nettoomsättningen per anställd var 2 673 966 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 68 180 962 kr och det egna kapitalet 7 225 305 kr (soliditet 10,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.